Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tüccar ve sanayicilerle bir araya geldi. Bakan Fikri Işık onuruna verilen yemeğe Vali Ahmet Aydın, Milletvekili Afif Demirkıran, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu’nun yanı sıra bazı sivil toplum örgütleri, tüccar esnaf ve sanayiciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu konuşmasında çözüm sürecinin bölgeye katkısı ve üniversite sanayi iş birliğinin önemine değindi.

90’lı yıllarda Siirt’in İlçeleri olan Şırnak ve Batman’ın Siirt’ten koparılmasıyla Siirt'in gerek ekonomik gerek sanayi alanında fetret dönemi yaşadığını ifade eden Başkan Kuzu, "Siirt’in içinde bulunduğu fetret dönemini aşmak için çözüm sürecinin önemli bir fırsat olduğunu" söyledi.

Kuzu, çözüm sürecinin bölgede yalnız huzuru sağlamakla kalmayacağını, kalkınmanın da lokomotifi olacağı inancını taşıdığını kaydetti.

Günümüz dünyasında teknoloji ve bilimin önemine değinen Başkan Kuzu, gündeme getirdiği öneri ile “bölge üniversitelerin bir araya gelerek Siirt merkezli kuracakları ortak araştırma birimleri ile Türkiye’nin eksikliği olarak kabul edilen bilimsel ve teknik meselelere çözüm üretilebileceği düşüncesinde olduklarını” ifade etti.

Siirt’te güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili uygulamalı eğitim vermek ve araştırma çalışmaları yapılabileceğine dikkat çeken Başkan Kuzu, Siirt Üniversitesi bünyesinde enerji enstitüleri açılmasını talep etti.

Daha sonra bir konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Siirtlileri çözüm süreci konusunda dik duruşu nedeniyle kutluyorum” dedi.