Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekilimiz Fuat Özgür ÇALAPKULU Bloomberg TV tarafından kent ekonomisinin tanıtıldığı Çıkış Yolu programının canlı yayın konuğu oldu.

Sami Altınkaya'nın hazırlayıp sunduğu 'Gelişen ve Değişen Anadolu şehirlerinin başarı hikâyelerini’ anlatan ‘Çıkış Yolu Programına’ Vali Ahmet AYDIN, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Fuat Özgür ÇALAPKULU ve gazeteci Veda Öztürk katıldı.
 
Siirt Organize Sanayi Bölgesinde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi veren STSO Başkan Vekilimiz Fuat Özgür ÇALAPKULU,  Turizm, sanayi, alt yapı ve yeni yatırımlar ile Siirt’i 2023 yılına taşıyacak sektörler hakkında bilgiler aktardı.
 
Yeni bir havaalanının yapılaması için çalışma başlatıldığını belirten ÇALAPKULU, kentin ekonomisi ve Siirt’ in geleceği için yeni bir havaalanının bir zorunluluk olduğunu sözlerine ekledi.
 
ÇALAPKULU, çözüm sürecinin Siirt’e olumlu etkileri ve yatırımcıların çözüm sürecinin henüz dillendirilmeye başlanmasıyla beraber yatırım yapmak için Organize Sanayi Bölgesindeki parsellere bir nevi hücum etmelerinin Siirt’in 2023 vizyonu için olumlu izlenimler bıraktığını belirtti.
 
Fıstık ile ilgili yeni bir slogandan bahseden ÇALAPKULU, “Siirt Ticaret ve Sanayi Odası olarak adını eski cas evlerinin renginden alan Beyaz Kent Siirt’in altın kadar kıymetli fıstığı ile ilgili bir sloganımız var. Biz fıstığı: Beyaz Kent’in Yeşil Altını olarak tanımlıyoruz.” dedi.
 
Vali Ahmet AYDIN ise programda yaptığı konuşmada, ”asırlardan beri farklı kültür ve medeniyetleri bir arada tutan ve yaşatan Siirt’in, üç dilli barış ve kardeşlik kenti olduğunu, çözüm süreciyle birlikte kentte, kültür ve turizmden eğitime, sağlıktan ulaştırmaya, tarımdan enerjiye kadar birçok alanda çok önemli gelişmelerin yaşandığını” söyledi.
 
Barış iklimi ve kardeşlik hukukunun perçinleştiği Siirt ilinin, Türkiye Demokrasi yaşamında önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Vali AYDIN, ”bu yıl ilk defa İstanbul ilinde düzenlenen Siirt günleri ile ilin tanıtım noktasında önemli gelişmelerin yaşandığını ilin tarihi ve kültürel değerlerini dört gün boyunca İstanbul’da tanıttıklarını” ifade etti.
 
Değişen ve gelişen Anadolu şehirlerinin başarı hikâyelerinin anlatıldığı programda, Siirt’in genel bir analizini yapan Vali AYDIN tüm vatandaşları 23 Eylülde yapılacak Tillo bilim ve kültür etkinliklerine davet etti.
Gazeteci Veda ÖZTÜRK ise, ”Siirt, tarihi ve kültürel zenginliğe sahip çok dilli bir kenttir. Bu yıl ilki İstanbul’da yapılan “Siirt Günleri” ne insanlar yoğun bir şekilde akın ederek, Güneydoğunun kültürel zenginliğine tanık oldular. İstanbul’da dört gün boyunca Siirt günleri gündemde tutuldu ve konuşuldu. Siirt için önemli bir tanıtım etkinliği oldu.” dedi.