Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının Oda Meclis üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda, çok önemli konu ve beklentileri masaya yatırarak, uygulanacak önlemleri karar altına aldı.

Başkan Kuzu: “Çözüm Süreci ile Birlikte Bölgede Yatırım Patlaması Yaşanıyor”
 
Mecliste açış konuşmasını yapan Oda Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu, bundan bir müddet önce yeni teşvik sisteminin birinci yıl dönümü nedeniyle  Diyarbakır’da düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldığının altını çizerek, toplantıdaki sunumda öne çıkan konunun, başlatılmış olan  çözüm süreci olduğunun anlaşıldığına vurgu yaparak: “Sayın Başbakanımız tarafından başlatılan çözüm süreci ile birlikte bölgede adeta yatırım patlaması yaşanıyor. Bu nedenle; hani neden bu bölgede yatırım yapılmıyor diye soranlara şunu belirtmemiz gerekiyor. Demek ki yatırımcıların, yatırım yapmayı beklemek için geçerli olan sebepleri, bizim de sürekli dile getirdiğimiz huzur ortamının inşa edilmesiymiş. Bunun gerçekleşmeye başladığını sağduyu sahibi her vatandaşımız görüyor ve heyecanla takip ediyor..” dedi. Gezi Parkı olaylarının değerlendirmesini de yapan Başkan Kuzu: “Başlangıçta, toplumun belli bir kısmının anayasada belirtilen haklar çerçevesinde ve ifade özgürlüğü dahilinde protesto eylemi olarak başlattığı demokratik tepki hareketi daha sonra illegal örgütler tarafından bahane edilip ülkemizde bir kaos ortamı yaratılmak istenmiştir. Bu nedenle demokratik bir hareketi vandalizme çeviren kişileri ve onlara destek verenleri kınıyoruz..” diyerek, Bora Jet’in günlük olan sefer sayısını düşürmesine  de tepki gösterdi ve bu kararın ileride seferlerin tamamen durdurulacağı anlamına gelen bir adım olarak yorumlandığını belirterek: “Yaptığımız araştırmada son üç ay içinde yolcu sayısında meydana gelen önemli düşüşün, firmanın uyguladığı ve taviz vermediği yüksek fiyat politikasından kaynaklandığını öğrendik ve bunun çözüm yolu, Genelkurmay Başkanlığı ile THY arasında asker sevkıyatı konusunda yapılan anlaşmaya Bora-jet firmasının da dahil edilmesidir. Hem, THY’nin de artık Siirt havaalanına inebilecek evsafta uçakları, filosuna katıp Siirt-İstanbul direkt seferlerine bir an önce başlaması gerekiyor. Tüm bu konularda yönetim kurulu olarak gerekli girişim ve takibimiz devam edecektir..” sözleriyle konuşmasını noktaladı.
 
Meclis Başkanı Nihat Özdemir: “Siirt, Mutlaka Çıkmaz Sokak Konumundan Kurtarılmalıdır.”
 
Meclis gündeminde yer alan maddelerle ilgili bilgilendirmeyi Başkan Yardımcısı Fuat Özgür Çalapkulu’nun yaptığı toplantıda yapılan açıklamalar üzerinde duran Oda’nın Meclis Başkanı Nihat Özdemir: “Konuşan Meclis olalım!” diyerek konuşmak isteyen Meclis üyelerine söz verdi. “Yapılmış olan bina satışları nedeniyle uygulanmakta olan cezalar” ile “Kurumların ihtiyaç kalemlerini Siirt dışından karşıladıkları” şeklindeki sitemler konusunda alınması gereken önlemlerin devreye sokulacağını söyleyen Özdemir: “Bu bölge çok yakın bir gelecekte Türkiye’nin en önemli bölgesi olacaktır. TÜSİAD’ın tüm üyeleri burada yatırım yapmak istiyor ve bu nedenle huzurun mutlaka devam etmesi gerekir… Siirt’in yatırımlardan en iyi şekilde yararlanabilmesi için öncelikli olarak Siirt-Eruh- Şırnak yolunun bitirilmesi gerekiyor. Siirt-Çatak-Van yolu da ulaşım açısından önem taşıyor ve Siirt, ancak bu ulaşım yollarının yapılmasıyla kör nokta olma konumundan çıkabilecektir.  Bugünkü toplantıda dile getirilen konular için alınan kararları Başkan Güven kuzu ile birlikte yetkililer nezdinde ısrarla ve kararlılıkla takip edeceğiz. Tabii ki yatırımcı için hava yolları da önem taşımaktadır ve Siirt Hava alanındaki sıkıntı için de gerekli girişimlerde bulunacağız..” diyerek Temmuz ayında yapılacak toplantıda, yapılan çalışmaların değerlendirileceğini vurguladı.